Dornova metoda

Andrea Dunová

www.dornovametoda-zvirata.cz

Základní a nejdůležitější význam Dornovy metody je navrácení kloubů a obratlů do fyziologické, tedy správné polohy. Je to jemná manuální terapie prováděná v dynamice svalového aparátu. Toto se děje volným a přirozeným pohybem za aktivní účasti pacienta. Tímto pohybem se obchází svalová ochrana, zaměstnané svaly nám umožní volnou manipulaci s klouby i obratli. Zároveň dochází i k uvolnění blokád ve tkáních a na energetických drahách. Navrácením kostí na své fyziologické místo se vyrovnává celková statika i dynamika. K této terapii používáme pozorovací a hmatové techniky.

Dornova metoda je velmi bezpečná, pracujeme za kývavých pohybů do prahu bolesti.

Dornova metoda je jednoduchá, efektivní a rychlá možnost, jak nastolit rovnováhu v organismu. Je třeba si však uvědomit, že organismus potřebuje čas, aby se s novým vzorcem vyrovnal a naučil se opět správně (fyziologicky) pracovat. Proto je třeba trpělivost. Tyto změny mohou trvat i několik dnů po terapii.

Pro koho je Dornova metoda vhodná?

V nejlepších případech je Dornova metoda prováděna pravidelně jako prevence, u koní nejčastěji před sezonou a po sezoně. Pokud už koně nějaké problémy mají, nejčastěji to bývá zhoršení kvality jejich pohybu, kulhání, neochota ohýbání, křivost, celková tuhost koně a další. Stejně tak je vhodné Dornovu metodu aplikovat po pádech, nárazech do překážek, bolestivosti zad apod. Ve všech těchto případech a mnoho dalších může Dornova metoda velice dobře pomoci a přinést zvířeti úlevu. U psů patří mezi nejčastější indikace kulhání, strnulý pohyb, neochota k pohybu, nárazy, pády, DKK, DLK apod. Jak u koní, tak u psů a dalších obratlovců se můžou vyskytovat určité změny v jejich chování, jejichž příčinou bývá právě bolestivost pohybového aparátu.Po ošetření je nutné dodržet cca 4 dny klidový režim (kůň ve výběhu, kroková procházka na ruce).

Kontraindikace: tělesná teplota nad 39 °C, zlomeniny, otevřené rány, píštěle, vředy, nervové poruchy a onemocnění CNS, tetanus, akutní zánětlivé stavy, akutní revmatický stav kloubu, zhmoždění či narušení svalu, kalcifikace měkkých tkání (šlach u koní), březost, akutní virová a infekční onemocnění, srůsty obratlů (spondyloza 4. a 5. stupeň), rakovina.

!!!Pokud nežádáte pouze běžné preventivní ošetření, ale koník má nějaký zdravotní problém, na prvním místě je vždy veterinární lékař. Až po jeho ošetření a vyloučení kontraindikací může být provedena Dornova metoda!!!


© 2017 HORSE IN BALANCE
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky